Antavla MÄRTA Linnea Eriksdotter

1911-1990

Generation 0 - 4


Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
MÄRTA Linnea Eriksdotter.
Född 1911-03-05 i Kyng, Barva (D).
Död 1990-11-18 i Kungsör.
 
F KARL August Eriksson.
Född 1854-04-03 i Nytorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1910-10-07 i Barva (D).
Ladugårdskarl på Kyng.
Ff ERIK Andersson.
Född 1821-10-21 i Nytorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1888-12-20 i Stora Trädtorp, Gillberga (D).
Fff ANDERS Persson.
Född 1773-09-16 i Mogetorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1867-04-11 i Hyttersnäs, Lilla Mellösa (D).
Bonde.
Ffff PER Olofsson.
Född 1752 i Lilla Mellösa (D).

Grytdräng.
Nästa generation
Fffm KERSTIN Andersdotter.
Född 1750 i Lilla Malma fs (D).

Ffm ANNA Persdotter.
Född 1784-08-08 i Nytorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1861-02-11 i Hyttersnäs, Lilla Mellösa (D).
Ffmf PER Eriksson.
Född 1757-09-25 i Nytorp, Lilla Mellösa (D).

Nästa generation
Ffmm ANNA Hansdotter.
Född 1756 i Flen (D).

Fm BRITA Sofia Andersdotter.
Född 1825-01-10 i Rom, Lilla Malma (D).
Död 1907-02-13 i Gillberga (D).
Fmf ANDERS Andersson.
Född 1794-02-15 i Ulfstorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1849-09-30 i Östra Nähln, Lilla Malma (D).
Bonde.
Fmff ANDERS Jansson.
Född 1766-06-24 i Ulfstorp, Lilla Mellösa (D).
Död 1826 i Hökärr, Lilla Malma (D).
Bonde.
Nästa generation
Fmfm ANNA Nilsdotter.
Född 1768-12-08 i Lilla Mellösa (D).
Död 1842-11-25 i Östra Nähln, Lilla Malma (D).
Fmm BRITTA Eriksdotter.
Född 1792-11-05 i Lilla Dahl, Dunker (D).
Död 1849-09-29 i Östra Nähln, Lilla Malma (D).
Fmmf ERIK Olsson.
Född 1748.

Torpare.
Fmmm KATARINA Jonsdotter.
Född 1751 i Åker (D).

M KLARA Vilhelmina Johansdotter.
Född 1868-11-19 i Stora Svedet, Barva (D).
Död 1963-05-04 i Barva (D).
Mf JOHAN August Pettersson.
Född 1839-09-26 i Såltan, Toresund fs (D).
Död 1916-12-02 i Slytan, Ärla (D).
Torpare Storsvedet, Barva.
Mff PER Olof Andersson.
Född 1811-05-23 i Borgen, Strängnäs (D).
Död 1882-12-26 i Löfstalund, Strängnäs landsförs (D).
Torpare.
Mfff ANDERS Andersson.
Född 1772-02-10 i Åbyborg, Strängnäs (D).

Bonde.
Nästa generation
Mffm BRITTA Kristina Jansdotter.
Född 1776-04-30 i Strängnäs landsförs (D).

Nästa generation
Mfm JOHANNA Lovisa Hermansdotter.
Född 1813-09-30 i Aspö (D).
Död 1889-02-12 i Erstorp, Strängnäs landsförs (D).
 
Mfmm ANNA Greta Andersdotter.
Född 1765-09-.. i Arnö (D).

Mm KAROLINA Andersdotter.
Född 1840-03-12 i Helleby, Vansö (D).
Död 1882-11-19 i Slytan, Ärla (D).
Mmf ANDERS Gustaf Eriksson.
Född 1817-03-29 i Helleby ägor, Vansö (D).

Skomakare.
Mmff ERIK Eriksson.
Född 1782 i Helleby ägor, Vansö (D).
Död 1854-04-05 i Helleby ägor, Vansö (D).
Skomakare.
Nästa generation
Mmfm BRITTA Larsdotter.
Född 1777.
Död 1830-05-22 i Helleby ägor, Vansö (D).
Mmm BRITTA Andersdotter.
Född 1813 i Kinger, Vansö (D).

Mmmf ANDERS Larsson.
Född 1783 i Vansö (D).
Död 1841-12-02 i Kinger, Vansö (D).
Bonde.
Mmmm ANNA Katarina Eriksdotter.
Född 1778 i Vansö (D).
Död 1855-05-20 i Kinger, Vansö (D).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2015-01-19 med hjälp av Disgen version 8.2d.