Antavla RIKARD Alfred Larsson

1908-1992

Generation 0 - 4


Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
RIKARD Alfred Larsson.
Född 1908-02-07 i Nybygget, Länna (D).
Död 1992-09-07 i Kungsör.
Kyrkogårdarbetare.
 
F JOHAN Alfred Larsson.
Född 1873-10-11 i Damsjötorp, Dunker (D).
Död 1960-10-07 i Barva (D).
Torpare.
Ff JAN Erik Larsson.
Född 1845-04-01 i Göthems torp, Dunker (D).
Död 1908-04-27 i Ny, Strängnäs (D).
Torpare, bruksarbetare.
Fff LARS Erik Larsson.
Född 1816-09-06 i Älgsjödal, Gryt (D).
Död 1898-05-05 i Sjöstugan, Dunker (D).
Gruvarbetare.
Ffff LARS Nilsson.
Född 1772-07-15 i Hagstugan, Gryt (D).
Död 1851-09-30 i Älgsjödal, Gryt (D).
Torpare.
Nästa generation
Fffm KERSTIN Nilsdotter.
Född 1783-02-22 i Lilla Mellösa (D).

Nästa generation
Ffm BRITTA Sofia Andersdotter Säll.
Född 1825-12-22 i Stora Knåpet, Dunker fs (D).
Död 1893-08-28 i Sjöstugan, Dunker (D).
Ffmf ANDERS Säll.
Född 1796-07-24 i Viby soldattorp, Bettna (D).
Död 1878-03-22 i Bremåsstugan, Dunker (D).
Soldat nr 438 Stora Knåpet.
Nästa generation
Ffmm BRITTA Stina Andersdotter.
Född 1797-03-25 i Säterstugan, Forssa (D).
Död 1870-12-27 i Bremåsstugan, Dunker (D).
Nästa generation
Fm ANNA Sofia Pettersson.
Född 1846-03-18 i Mora, Dunker (D).
Död 1893-09-14 i Åkerby krutbruk, Åker (D).
Fmf JOHAN Erik Pettersson.
Född 1817-11-25 i Gryt (D).
Död mellan 1900 och 1901.
Snickare.
Fmff PER Persson.
Född 1788-09-27 i Lundby, Åker (D).
Död 1860-08-15 i Mora, Dunker (D).
Rättare på Ekensholm.
Nästa generation
Fmfm ANNA Katarina Olofsdotter.
Född 1787-01-05 i Ekestubbe, Gryt (D).
Död 1869-04-17 i Mora, Dunker (D).
Nästa generation
Fmm BEATA Sofia Gustafsdotter.
Född 1820-06-21 i Wesbro, Dunker (D).
Död mellan 1896 och 1900 i Rocksta krutbruk, Åker (D).
Fmmf GUSTAF Nilsson.
Född 1775-10-06 i Dunker (D).

Dräng.
Nästa generation
Fmmm CHRISTINA Eriksdotter.
Född 1783-06-01 i Ärla (D).

Nästa generation
M HULDA Matilda Andersdotter.
Född 1876-08-15 i Löflund, Länna (D).
Död 1955-09-19 i Barva (D).
Mf ERIK Vilhelm Andersson.
Född 1848-01-02 i Skedinge, Strängnäs Landsfs (D).
Död 1915-06-25 i Tallbacken, Tunaberg (D).
Statare.
Mff ANDERS Jansson Lennström.
Född 1811-04-24 i Måstorp, Länna (D).
Död 1889-02-05 i Källstugan, Åker (D).
Statare.
Mfff JAN Andersson.
Född 1790-01-03 i Måstorp, Länna (D).

Krutbruksarbetare.
Nästa generation
Mffm LISA Andersdotter.
Född 1790-12-12 i Salvarstorp, Länna (D).
Död 1817-06-09 i Salvarstorp, Länna (D).
Nästa generation
Mfm ANNA Greta Andersdotter.
Född 1809-10-13 i Spånsvik, Toresund (D).
Död 1861-04-12 i Norrbacka, Åker (D).
Mfmf ANDERS Andersson.
Född 1750-05-20 i Rävslången, Toresund (D).

Bonde.
Nästa generation
Mfmm BRITTA Stina Persdotter.
Född 1770 i Överselö (D).
Död 1811-07-31 i Spånsvik, Toresund (D).
Nästa generation
Mm FREDRIKA Matilda Eriksdotter.
Född 1840-12-18 i Löflund, Länna (D).
Död 1881-12-14 i Löflund, Länna (D).
Mmf ERIK Jansson.
Född 1804-09-28 i Åsäng, Länna (D).
Död 1846 i Löflund, Länna (D).
Torpare .
Mmff JAN Jansson.
Född 1776-05-27 i Tofsta, Länna (D).
Död 1826-10-13 i Åsäng, Länna (D).
Bonde.
Nästa generation
Mmfm STINA Eriksdotter.
Född 1774-07-14 i Merlänna, Länna (D).

Nästa generation
Mmm BRITA Stina Andersdotter Söderberg.
Född 1807-10-25 i Hälla, Länna (D).
Död 1881-03-31 i Löflund, Länna (D).
Mmmf ANDERS Olsson.
Född 1771-08-02 i Källdalen, Länna (D).

Skomakare, bonde.
Nästa generation
Mmmm ANNA Andersdotter.
Född 1772-12-08.

Nästa generation

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2015-01-19 med hjälp av Disgen version 8.2d.